Ki jár a házban?

Mindig emlegetjük azt a vicces történetet, ami nem olyan régen esett meg velünk… Új riasztó rendszert szereltek be a házba. Már régóta szerettünk volna egyet, és mostanra jutottunk el a megvalósításhoz. Ugyan Budapest mellett, de mégis vidéken élünk, és itt nehéz azonnal rendőrt hívni, még ha hívni sikerül is, messziről lassabban ér a helyszínre. Ezért úgy döntöttünk, a biztonságunk megér ennyit, és beruháztunk egy riasztóra.

Mindenki nagyon izgatott volt. Folyton azt mondogattuk, hogy most már jöhetnek a betörők, nem félünk tőlük. Úgyis elijednek majd, ha meghallják a riasztónkat. Végül azonban nem a betörők, hanem mi magunk rémültünk meg, amikor az éjszaka közepén váratlanul teljes hangerővel megszólalt. Alig mertünk lemenni. Hangosan kiabáltunk, hogy „Ki van ott??”, de semmi válasz nem érkezett. Majd óvatosan elindultunk lefelé a lépcsőn. Amennyire akkor féltünk, pár perccel később éppen annyira nevettünk: ugyanis kiderült, hogy nem betörők, hanem a húgom elszabadult ballagási lufijai miatt kapcsolódott be a riasztó. Mivel még új volt, alig tudtuk kikapcsolni. A lufikat egyébként éppen az utolsó pillanatban fújtuk fel a gazpalackfutar.com honlapjáról rendelt hélium palack segítségével.

Tudtuk, hogy a húgom szeretne ilyen lufit, de azt anno még nem tudtuk, hogy honnan lehetne vásárolni. Megnéztünk egy-két boltot, de annyira drága volt egy db lufi is, hogy egy egész csokor megrendelése nem fért volna bele. Az interneten kezdtünk hát el jobban nézelődni, és így találtuk meg a gazpalackfutar.com-ot. A honlapot nézve jöttünk rá arra, hogy hélium palack is vásárolható, és nem csak héliumos lufi! Ha sokat szeretnénk felfújni belőlük, akkor pedig határozottan jobban megéri a palack. A weboldalon egyébként számos más gázpalackot is lehet kapni. Van oxigén palack, nitrogén palack, corgon palack, pb gázpalack, acetilén palack, argon palack, szén-dioxid palack. Ezekhez mind magyarázatok is tartoznak. Például leírják, hogy hélium palackra mennyi ipari területen is szükség lehet, nem csak a születésnapi partikon és egyéb családi eseményeken.

A többi, számomra addig ismeretlen gáz típusról is sok érdekes dolgot tudtam meg. A corgon például 18% széndioxid és 82% argon keveréke. Védőgáznak használják többnyire, hegesztéshez. Az acetilént hegesztés, vágás, lángtisztítás, világítás során alkalmazzák. A nitrogénnek szintén nagyon sokoldalú felhasználhatósága van, amit nem is gondoltam volna… Az egyik például az, hogy az élelmiszerek frissességének megőrzését segítő adalékként működik, de tűzveszélyes folyadékok mellett biztonsági funkciója is lehet, valamint elektronikus alkatrészek gyártásához szintén elég fontos. Az argon elsősorban védőgáz, mivel olyan képességgel rendelkezik, hogy szinte egyáltalán nem lép reakcióba más anyagokkal. Azt is innen tudtam meg, hogy a pb gáznak alapállapotában egyáltalán nincs szaga, csak azért szagosítják, hogy veszély, szivárgás esetén az emberek minél hamarabb észre vegyék. A gazpalackfutar.com felületén egy blog is feltűnik. Itt még további érdekes dolgokat lehet olvasni – ugyanezen témában, természetesen -, és sokat segíthet a gázpalack vásárlására készülőknek.

Ez a gázcseretelep azért különleges, mert bár van központja, nem kötelező személyesen bemenni oda, ha gázpalackra van szükségünk. Teljes mértékben online lehet megrendelni mindenfélét. Még visszahívást is kérhetünk online formában, ha kitöltünk hozzá egy rövid űrlapot. Természetesen telefonszámok és email címek megtekinthetők a honlapon a „Kapcsolat” feliratra kattintva. Szállítást Budapesten és környékén vállalnak.